Branża fotowoltaiczna ma się w Polsce coraz lepiej. Rośnie liczba firm, które oferują instalację paneli słonecznych na terenie całego kraju. Zwiększa się też liczba samych odbiorców, którzy chcą z takiego rozwiązania skorzystać. Dostępność instalacji fotowoltaicznych zwiększa się wraz z pojawianiem się dofinansowań na instalację paneli, a także możliwość odliczenia tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Na czym ona polega? Kiedy można z niej skorzystać? Poniżej wyjaśniamy.
Ulga termomodernizacyjna – rozwiązanie wspierające ekologiczne, bezpieczne dla środowiska inwestycje.
Warto w pierwszej kolejności zaznaczyć, że ustawa zgodnie, z którą ulga termomodernizacyjna obejmuje branżę fotowoltaiczną, weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Od tamtego czasu podatnik może odliczyć od podatku wydatki łączące się z pracami termomodernizacyjnymi w obrębie budynku. Mowa tu głównie o domkach jednorodzinnych. Takie wsparcie pomaga wymienić przestarzałą instalację bez ogromnych strat w budżecie domowym.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2021 roku na instalację paneli fotowoltaicznych?
Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynków już istniejących, mieszkalnych, jednorodzinnych, czyli domów wolnostojących lub w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, których celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Powierzchnia dla celów użytkowych (gospodarczych) może stanowić maksymalnie 30% powierzchni całkowitej budynku. Ulga podatkowa nie przysługuje więc w przypadku nowych, dopiero budowanych domów.
Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej należy spełnić poniższe warunki:
- musisz być właścicielem modernizowanej nieruchomości – należy posiadać tytuł prawny do nieruchomości, więc z ulgi nie może skorzystać np. najemca
- nieruchomość musi być jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym – omawiana ulga podatkowa dotyczy budynków już istniejących, mieszkalnych, jednorodzinnych, czyli domów wolnostojących lub w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, pod warunkiem, że znajdują się w nim nie więcej niż dwa lokale mieszkalne. Powierzchnia dla celów użytkowych (gospodarczych) może stanowić maksymalnie 30% powierzchni całkowitej budynku.
- budynek, którego dotyczy wniosek jest już wybudowany i użytkowany – ulga nie dotyczy nieruchomości w trakcie budowy
- inwestycja termomodernizacyjna powinna zostać zakończona przed upływem 3 lat od roku, w którym nastąpił pierwszy wydatek
Ulga termomodernizacyjna przysługuje również wówczas, gdy np. w związku z brakiem technicznych możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku, instalacja ta zostanie zamontowana na innym budynku, np. garażu, budynku gospodarczym, lecz służy budynkowi mieszkalnemu.
Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Korzystając z ulgi termomodernizacyjnej na instalację paneli słonecznych możemy odliczyć:
- koszty związane z zakupem materiałów budowlanych,
- koszty związane z zakupem urządzeń do instalacji fotowoltaiki,
- koszty usług łączących się z realizacją przedsięwzięcia i montażem systemu paneli słonecznych.
Chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej – o czym trzeba pamiętać?
Decydując się na skorzystanie z pomocy rządu w postaci ulgi termomodernizacyjnej warto zapamiętać:
- wszystkie realizacje, które chcemy objąć ulgą termomodernizacyjną muszą być zakończone w przeciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym miał miejsce pierwszy wydatek na wspomnianą inwestycję,
- ulga jest skierowana również do osób, które skorzystały z dofinansowania w ramach rządowego programu Mój Prąd,
- ulga dotyczy zarówno starego, jak i nowego budownictwa. W jej ramy wchodzą jednak wyłącznie budynki, których budowa została już zakończona.
Ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
W myśl wspomnianej na początku artykułu ustawy w ramach ulgi termomodernizacyjnej maksymalnie można odliczyć 53 tysięcy. W przypadku gdy właścicielami domu jest małżeństwo, mogą odliczyć po 53 tys. zł każdy z nich, czyli aż 106 tys. zł. Należy podkreślić, że limit ulgi termomodernizacyjnej nie jest związany z jednym projektem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla jednego podatnika bez względu na liczbę jego inwestycji termomodernizacyjnych.
Jeśli kwota odliczenia przewyższy roczny dochód podatnika, pozostałą część do odliczenia można rozłożyć nawet na 6 lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek = data na fakturze VAT).
Ulga termomodernizacyjna jest szansą dla wielu osób, które chcą wprowadzić do swojej codzienności ekologiczne rozwiązania, ale z powodów finansowych i ograniczonego budżetu nie mogły wcześniej sobie na to pozwolić.
Jako firma dbająca o najwyższą jakość obsługi i specjalizująca się w montażu instalacji fotowoltaicznych, wykorzystujemy komponenty fotowoltaiczne producentów znajdujących się w powyższym rankingu.
Instalacje fotowoltaiczne – Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice Trójmiasta
Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych?
Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną