Jak sprawdzić firmę przed montażem instalacji fotowoltaicznej?

Jak sprawdzić firmę przed zleceniem montażu instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna stanowi ekologiczne, odnawialne źródło energii oraz może obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%, w związku z czym pozwala oszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Niemniej jednak, koszty związane z montażem są dość wysokie, dlatego warto sprawdzić firmę przed podpisaniem umowy. Nie tylko pod względem obecności w KRS, czy czasu prowadzenia działalności, ale również pod kątem podatków, ZUS oraz polisy OC. Wówczas możemy być pewni, że wybraliśmy do tej inwestycji rzetelnego Partnera.

Umowa na instalację fotowoltaiczną – jak w praktyce nie dać się oszukać?

Należy przyjąć, że inwestor przed podpisaniem umowy sprawdził wybranego przedsiębiorcę zarówno w Internecie, jak i dostępnych krajowych rejestrach danych. Czy to wystarczy, aby mieć pewność, że wybrana firma rzetelnie wykona montaż instalacji?

Warto podkreślić, że nie należy podpisywać umowy w wyniku nacisku przedstawiciela firmy oferującej usługę. Rzetelna firma przedstawi symulację uzysków dla konkretnej lokalizacji, szczegółowy kosztorys obejmujący informacje o producencie, dostawcy oraz techniczne parametry wybranego sprzętu. Wykonawca powinien spełniać również rolę doradczą. To w końcu firma montująca instalacje fotowoltaiczne zna się najlepiej na wyborze odpowiednich komponentów i technologii, a także potrafi wykonać projekt, który będzie zawierał przewidywaną roczną produkcję energii elektrycznej. Przed podpisaniem umowy inwestor musi mieć czas na zapoznanie się z dokumentami (na przykład wcześniej przesłanymi drogą elektroniczną), a umowa powinna być sporządzona w sposób zrozumiały.

Odpowiednie zapisy w umowie na montaż instalacji fotowoltaicznej

Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy powinny zawierać dokładny koszt inwestycji, zakres wykonywanych prac, termin wykonania usługi i uruchomienia instalacji oraz termin płatności. Nie bez znaczenia jest również wyznaczony w umowie okres gwarancyjny zakupionych materiałów oraz wykonanej usługi. Zgodnie z prawem firma montująca instalację fotowoltaiczną jest zobowiązana do udzielenia 24-miesięcznej rękojmi, natomiast profesjonalny wykonawca często oferuje dodatkowy okres gwarancyjny. Umowa powinna również określać, która ze stron jest odpowiedzialna za zgłoszenie instalacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Spytaj o warunki gwarancji instalacji PV

Wybierając dostawcę fotowoltaiki należy również przeanalizować to, czy oferuje on gwarancję na poszczególne elementy instalacji PV, ponieważ często awaria jednego z elementów powoduje problem z odpowiednim funkcjonowaniem całej instalacji fotowoltaicznej. Najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych są oczywiście moduły PV. Istotne jest również zapewnienie gwarancji zachowania mocy oraz gwarancji na montaż instalacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu fotowoltaiki?

Sprawdź OC instalatora fotowoltaiki

Dodatkowym atutem, który posiada niewiele przedsiębiorstw oferujących montaż instalacji fotowoltaicznych jest ubezpieczenie OC. Polisa wykonawcy stanowi zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń oraz wszelkich szkód wyrządzone inwestorowi w związku z prowadzonymi pracami.

Doświadczenie i uprawnienia instalatorów fotowoltaiki

Aby cała instalacja PV funkcjonowała odpowiednio i była bezpieczna, powinna być zamontowana zgodnie z obowiązującymi (budowlanymi i przeciwpożarowymi) normami bezpieczeństwa. Instalator fotowoltaiki posiadający odpowiednie uprawnienia będzie wiedział jak przeprowadzić montaż, aby uniknąć spadku wydajności, a nawet pożarów. Co więcej, jest ryzyko, że nieodpowiednio zamontowana instalacja nie przejdzie odbioru, który wykonuje zakład energetyczny.

Sprawdź zatem, czy instalator posiada oficjalne uprawnienia, ponieważ nie brakuje osób, które dokonują montażu bez wypracowanego doświadczenia i wiedzy w tym temacie.

Sprawdź realizacje i poproś o referencje

Przed podpisaniem umowy na montaż fotowoltaiki sprawdź na stronie lub w mediach społecznościowych wykonawcy jego realizacje. Jeśli jest ich sporo i są różnorodne to dobry sygnał. Nie obawiaj się zadawania pytań o konkretne realizacje. Rzetelny i uczciwy wykonawca powinien odpowiedzieć nawet na najbardziej szczegółowe pytanie.  

Instalacja fotowoltaiczna – stosunek cena/jakość

Zorientuj się ile powinna mniej więcej kosztować instalacja fotowoltaiczna dostosowana do Twoich potrzeb. Koszty instalacji fotowoltaicznych na polskim rynku są zbliżone i wahają się w granicach od. ok. 3,5 tys. zł do 5,5 tys. zł za 1 kWp. Znaczne odchylenia zarówno w górę, jak i w dół, powinny dać do myślenia.

Ponad 80% kosztów inwestycji to urządzenia. Łatwo obliczyć jaką część inwestycji stanowi montaż – ok. 20%. Jeśli firma proponuje wykonanie fotowoltaiki w dużo niższej cenie niż pozostałe firmy, istnieje prawdopodobieństwo, że firma zajmująca się instalacją ma zamiast użyć tanich podzespołów. Należy wówczas dokładniej sprawdzić z czego wynika tak atrakcyjna cena i czy jest realna, aby zapewnić odpowiednią jakość instalacji fotowoltaicznej dostosowanej do Twoich potrzeb. Istnieje bowiem ryzyko, że niższa cena wynika ze złych wyliczeń i zbyt niskiej mocy w stosunku do zapotrzebowania inwestora.

Działa to również w drugą stronę. Czasem proponowane są zbyt duże instalacje pod kątem mocy w stosunku do zapotrzebowania inwestycji. Dlaczego? Im większa moc instalacji, tym większy zysk dla instalatora. Natomiast droższa instalacji oznacza dla inwestora dłuższy czas zwrotu poniesionych kosztów.

Wyłudzanie danych przez akwizytorów, fikcyjne dotacje i dofinansowania na panele słoneczne

Bądźmy ostrożni w przypadku ofert mających na celu pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Sprawdzajmy osoby, które pod pozorem ankiety lub wsparcia w pozyskaniu środków mogą wyłudzić od nas dane.

Potencjalni klienci są również namawiani na fikcyjne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, a rzekome dofinansowanie okazuje się po prostu rabatem udzielonym od wcześniej zawyżonej ceny. To chwyt marketingowy, który ma przyciągnąć kolejnych inwestorów.

Podsumowanie

W momencie, gdy prezentowana oferta nie zawiera powyżej opisanych elementów powinna zapalić nam się w głowie „czerwona lampka ostrzegawcza”. Na rynku niestety nie brakuje świeżo upieczonych instalatorów, którzy to wietrząc potencjalne zyski, postanowili się przebranżowić i zacząć montować instalacje fotowoltaiczne – bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego. Niesie to za sobą również ryzyko niewłaściwych doborów materiału i komponentów, a w efekcie niedziałającą instalację fotowoltaiczną. Fachowiec obliczający potrzebną moc twojej instalacji bierze pod uwagę różne parametry – chodzi o to, ażeby moc instalacji PV odpowiadała potrzebom domu – niech nie będzie tego prądu ani za dużo, ani za mało.

W przypadku inwestycji w fotowoltaikę warto wybierać firmę z ugruntowaną pozycją na rynku, która w transparentny sposób podchodzi do obsługi klienta i może pochwalić się rzetelnie wykonanymi realizacjami instalacji fotowoltaicznych, własnym zespołem fachowców, gwarancją i ubezpieczeniem, które zabezpieczają interes Klienta na lata.


Fotowoltaika – Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice Trójmiasta

Rozważasz budowę własnej instalacji fotowoltaicznej?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną