Jak nie dać się oszukać na tanie panele fotowoltaiczne?

Jak nie dać się oszukać na tanie panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych stanowiących ekologiczne źródło energii elektrycznej. Niestety, wraz ze wzrostem popytu na moduły PV rośnie również liczba nieuczciwych firm oferujących montaż instalacji.

Cena paneli fotowoltaicznych ma znaczenie

Wybierając firmę, która będzie odpowiedzialna za montaż instalacji PV nie należy kierować się wyłącznie ceną. Koszt paneli słonecznych oraz ich montażu u różnych wykonawców w Polsce kształtuje się na podobnym poziomie. Znaczące różnice w cenie powinny jednak wzbudzić wątpliwości inwestora.

Ogniwa fotowoltaiczne wysokiej jakości są gwarancją długoletniej pracy oraz szybkiego zwrotu inwestycji. Na rynku dostępne są aktualnie moduły PV w trzech klasach.

  1. Klasa A wyróżnia się ogniwami o najwyższej jakości, co oznacza, że panele nie posiadają żadnych wad.
  2. Moduły w klasie B mogą posiadać nieliczne uszkodzenia/skazy, przez co ogniwa cechują się niższą jakością.
  3. Najgorszymi i zarazem charakteryzującymi się najniższą jakością są panele klasy C. Ogniwa posiadają liczne skazy, przez co uszkodzenia widoczne są „gołym okiem” – takie panele praktycznie nie nadają się do użytku.

Wyższa klasa ogniw oznacza wyższą moc modułu, co bezpośrednio przekłada się na lepszą pracę, szybszy zwrot z inwestycji oraz dłuższy okres żywotności instalacji. Nieuczciwe firmy oferują swoim klientom wysokiej jakości panele w niskiej cenie, co jest oczywiście zwykłym oszustwem. W praktyce często oznacza to, że klienci otrzymują panele klasy B, które nie posiadają widocznych uszkodzeń i trudno je odróżnić od modułów o najwyższej jakości. W przypadku takiej oferty należy zwrócić uwagę na to, czy ogniwa mają jednolity kolor – różnice w odcieniu ogniw wskazują na to, że do ich produkcji nie zostały wykorzystane najlepsze materiały.

Sprzedawcy modułów fotowoltaicznych – jak rozpoznać oszustwo

Metod na wyłudzenie pieniędzy w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych jest wiele. W roku 2020 została nagłośniona sprawa fałszowania modułów jednego z najbardziej znanych producentów paneli PV, marki LONGi Solar. Nieuczciwe firmy dystrybuowały niskiej jakości produkty, które sprzedawano jako moduły ww. producenta. Panele pochodziły z tzw. dzikiego importu i nie były objęte gwarancją.

Przed podpisaniem umowy na montaż paneli fotowoltaicznych warto sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zaufanie powinno wzbudzić przedsiębiorstwo, które ma przejrzystą historię, posiada ugruntowaną pozycję na rynku oraz może pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów.

Chcąc cieszyć się sprawną instalacją fotowoltaiczną oraz niskimi rachunkami za prąd należy wybrać autoryzowanego dystrybutora.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne podstawą umowy

Nie bez znaczenia jest również deklarowana gwarancja na tzw. uzysk mocy. Moc znamionowa, o której mowa określa wydajność modułów. Parametry urządzeń podawane są dla takich samych warunków pomiarowych, w związku z czym łatwo jest porównać modele różnych producentów. Producenci zwykle zapewniają, że w ciągu 10 lat moc modułów nie będzie niższa niż 90%, natomiast przez okres kolejnych 15 lat moc znamionowa będzie wynosiła co najmniej 80%. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić jaki okres gwarancyjny obejmuje wybrany sprzęt oraz czego gwarancja dotyczy. Kupując instalację fotowoltaiczną u sprawdzonego dystrybutora, można liczyć, że gwarancja będzie obejmowała:

  • produkt (gwarancja producenta od 10 do 25 lat)
  • uzysk mocy (gwarancja producenta, zwykle wynosi 25 lat)
  • gwarancję na falownik (gwarancja producenta od 5 do 25 lat)
  • montaż instalacji PV (gwarancja instalatora, zwykle od 2 do 10 lat)

Oszuści będą unikali, aby w umowie została zawarta informacja o okresie ubezpieczenia.

Warto również sprawdzić, czy firma wykonująca montaż instalacji posiada ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej instalatora sprawdzi się w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia budynku, na którym mają być zainstalowane moduły lub w momencie uszkodzenia któregoś z urządzeń systemu. W przypadku, który wykonawca instalacji nie będzie posiadał ubezpieczenia OC, inwestor prawdopodobnie będzie musiał pokryć koszty związane z naprawą bądź wymianą uszkodzonych elementów.

Podsumowanie

Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się początkowo ze sporą inwestycją finansową. Odpowiednio dobrane urządzenia, oraz prawidłowo przeprowadzona instalacja modułów PV pozwolą na uzyskanie zwrotu inwestycji oraz znacznie obniżą rachunki za energię elektryczną. Wybierając firmę, która wykona montaż paneli słonecznych, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • dystrybutor musi posiadać autoryzację producenta,
  • należy wybierać moduły PV znanych producentów, których dane techniczne łatwo znaleźć w Internecie,
  • panele słoneczne muszą być objęte gwarancją (pożądane jest, aby instalator zapewnił gwarancję związaną z montażem modułów),
  • inwestor ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z umową.

Wybierając moduły wątpliwej jakości, należy liczyć się z tym, że inwestycja nie zwróci się w określonym terminie, a urządzenia mogą cechować się wysoką awaryjnością.

Nie należy zapomnieć o najważniejszym, a mianowicie – płatność za montaż instalacji fotowoltaicznej następuje dopiero po jej odbiorze przez zakład energetyczny. Nie należy godzić się na płatność „z góry” za całość inwestycji.


Instalacje fotowoltaiczne na terenie województwa pomorskiego
– Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice Trójmiasta

Rozważasz budowę własnej instalacji fotowoltaicznej?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną