Odpowiedzi na Twoje pytania

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Coraz niższe koszty wytwarzania paneli fotowoltaicznych, większa wydajność i rosnące ceny prądu jednoznacznie dają jedną odpowiedź. Tak to się opłaca. Nie zapominajmy też, że wartość nieruchomości wzrasta, a same panele słoneczne praktycznie nie tracą na wartości. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się w kilka lat.

Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Obecnie monitorujemy instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW podłączoną do sieci 03/06/2020 skierowaną na południe. Miejsce instalacji niezacienione. W ciągu 11 dni wyprodukowała 702.12 kWh.

Czy można łączyć dotacje “Mój prąd” z “Czyste powietrze” ?

W obu dotacjach można uzyskać 5 tys zł na panele fotowoltaiczne. Niestety nie można łączyć obu programów, więc jeśli wybierzesz  “Mój prąd” to nie można już skorzystać z dotacji “Czyste powietrze” na fotowoltaikę. Jedynie składanie wniosku zostało zintegrowane. Składając wniosek o dofinansowanie “Czyste powietrze” można wnioskować o dotację “Mój prąd”.

Czy prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną jest w całości dla mnie ?

Niestety nie, choć z reguły wykorzystujemy ok. 70%-80% energii. Dla instalacji od 2-10 kW oddajemy 20% wyprodukowanej energii. Dla instalacji powyżej 10kW do 50 kW oddajemy 30% energii.

Jak dużej instalacji fotowoltaicznej potrzebuję?

Najprościej jest skorzystać z naszego kalkulatora fotowoltaicznego. Przykładowo można podać, że dla gospodarstwa domowego gdzie zużycie roczne wynosi 5000 kWh, moc paneli słonecznych powinna wynosić 6,3kWp. Oznacza to, że na każde 1000 kWH należy dobrać około 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

Wasze pytania i odpowiedzi

Usytuowanie i nachylenie paneli słonecznych – jakie znaczenie ma?

Prawidłowy montaż oraz usytuowanie paneli fotowoltaiczny ma znaczący wpływ na poprawne działanie, oraz wydajność instalacji. Czytaj dalej…


Co to jest farma fotowoltaiczna?

Elektrownia fotowoltaiczna to nic innego jak tysiące paneli zamontowanych na gruncie, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne pozwalające na produkcję energii.
Czytaj dalej…

Doradzimy w wyborze paneli słonecznych

Panele słoneczne to najważniejszy element każdej instalacji fotowoltaicznej, lecz źle zestawione z innym elementami instalacji mogą działać nieoptymalnie.