Rozważasz zakup paneli słonecznych, ale zastanawiasz się, czy są w stanie wytworzyć energię w pochmurne dni? Jak właściwie działają moduły fotowoltaiczne w nocy i czy to się w ogóle sprawdza?
Przede wszystkim, aby zrozumieć działanie systemów fotowoltaicznych w nocy oraz pochmurne dni należy zgłębić temat pracy paneli słonecznych w ogóle. Otóż moduł fotowoltaiczny jest złożony z wielu mniejszych elementów, które nazywane są ogniwami. To właśnie na ogniwa oddziałują promienie słoneczne, które później są przetwarzane w prąd elektryczny. Grupa paneli połączonych w instalację fotowoltaiczną tworzy mikroinstalację, która jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii, aby zasilić cały dom. Prawdą jest, że panele produkują najwięcej prądu, kiedy na powierzchnię ogniw dociera najwięcej światła. Nie mniej jednak warto zauważyć, że paliwem, które napędza panele fotowoltaiczne, nie są same promienie słoneczne, a światło dzienne. To właśnie światło dzienne zawiera fotony, które wpływają na pracę ogniw, z których składa się moduł fotowoltaiczny.
Jak zachmurzenie wpływa na pracę paneli słonecznych
Nieprawdą jest, że moduły fotowoltaiczne nie wytwarzają prądu w czasie pochmurnych dni. Znaczący wpływ na produkcję prądu w dni, kiedy słońce chowa się za chmurami, wpływa sposób wykorzystywania przez instalację promieniowania. Panel słoneczny potrafi wykorzystać nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale również pobiera energię do pracy z promieniowania rozproszonego. Faktem jest natomiast, że wydajność działania instalacji w pochmurne dni może spaść od około 10 do 25% w porównaniu do dni słonecznych, nie przestanie natomiast działać w ogóle.
Również nie bez znaczenia dla produkcji prądu jest zmienność pór roku. Okresem, w którym panele będą wytwarzały najmniej energii, jest zima a dokładniej w miesiące od listopada do stycznia. Warto natomiast zaznaczyć, że niska temperatura nie wpływa negatywnie na działanie modułów fotowoltaicznych. Wręcz przeciwnie – w chłodnie dni zwiększa się wydajność ogniw słonecznych ze względu na lepszy przepływ elektronów.
Panele słoneczne nocą – co się z nimi dzieje?
Ze względu na fakt, iż panele fotowoltaiczne potrzebują do pracy światła dziennego, nie są w stanie generować prądu w nocy. Po zachodzie słońca moduły fotowoltaiczne przechodzą w tryb nocny, czyli nie są aktywne. Nie bez znaczenia jest natomiast fakt, że mikroinstalacje mogą być wyposażone w inteligentne liczniki oraz aplikacje, które są w stanie określić ilość energii wygenerowanej przez panele w ciągu dnia oraz sumę zużytej energii. Daje to możliwość dostosowania i ograniczenia ilości zużywanej energii w czasie pracy modułu do ilości prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, a co za tym idzie, w nocy energia elektryczna będzie pobierana z nadwyżki, która została wyprodukowana w ciągu dnia.
Nie należy również obawiać się braku prądu po wykorzystaniu wyprodukowanej energii. Przydomowa mikroinstalacja musi być podłączona do standardowej sieci energetycznej, w związku z czym w nocy możemy korzystać z prądu, który dostarczony zostanie z zakładu energetycznego.
Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną?
Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną