instalacja fotowoltaiczna na dachu domu

Co to jest fotowoltaika i jak działają panele słoneczne?

Wysokie rachunki za prąd, zanieczyszczenie środowiska czy zmiany klimatyczne to główne powody, dla których coraz więcej ludzi decyduje się na wykorzystywanie w swoich domach odnawialnych źródeł energii. Jedną z technologii, która pozwala korzystać z naturalnych zasobów Ziemi, a jednocześnie nie jest szkodliwa dla środowiska, jest fotowoltaika.

Fotowoltaika pozwala na wykorzystywanie promieniowania słonecznego w celu wytworzenia energii elektrycznej. Energia pobierana ze słońca jest obecnie trzecim co do wielkości źródłem odnawialnej energii na świecie.  Fotowoltaika to nic innego, jak wytwarzanie prądu generowanego przez Słońce, który dzięki najnowszym technologiom możemy wykorzystać we własnym domu.

Fotowoltaika – co to właściwie znaczy?

Fotowoltaika, a właściwie instalacja fotowoltaiczna, to nic innego jak urządzenie, które pozwala pobierać energię pochodzącą ze Słońca i przekształca ją w energię elektryczną. Chcąc wytworzyć energię elektryczną za pomocą promieniowania słonecznego, niezbędne są ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym można uzyskać prąd stały. Połączone ogniwa tworzą moduł fotowoltaiczny, ten zaś połączony z innymi modułami tworzy panel słoneczny. Jednakże, aby móc wykorzystać wytworzoną energię w domu niezbędne są urządzenia zwane falownikami. Falownik (inaczej inwerter) generuje prąd zmienny, dzięki któremu możliwa jest praca urządzeń gospodarstwa domowego. Instalację fotowoltaiczną podłącza się do instalacji elektrycznej budynku.

Montaż paneli słonecznych umożliwia zyskanie niezależności energetycznej, co ma znaczący wpływ na aspekt ekonomiczny. Wykorzystywanie energii słonecznej w znacznym stopniu obniża stale rosnące rachunki za prąd, ponieważ możemy użyć jej do ogrzewania wody, a nawet domu. Nie bez znaczenia jest tutaj definicja „prosumenta”, czyli użytkownika mikroinstalacji elektrycznej na własnym budynku, który jest zarówno producentem jak i konsumentem energii. W czasie wytwarzania energii może powstać tzw. nadwyżka prądu, czyli energia, która w momencie wytworzenia nie została zużyta przez urządzenia gospodarstwa domowego. Co się dzieje z niezużytą energią? Jest odprowadzana do sieci energetycznej, z której możliwe jest pobranie energii w ciągu 365 dni od jej wprowadzenia do sieci i zakończenia okresu rozliczeniowego. Taki sposób gromadzenia i pobierania energii jest nazwany systemem upustów i co ważne, jest to system bezgotówkowy. Według obowiązującej w Polsce ustawy o odnawialnych źródłach energii mikrostacja jest instalacją, której łączna zainstalowana moc nie może być większa niż 50 kW oraz musi być ona przyłączona do sieci elektroenergetycznej, której napięcie znamionowe jest niższe niż
110 kV.

Jak działają panele słoneczne?

Wyżej wspomniane panele słoneczne składają się z modułów fotowoltaicznych, które montowane na dachach budynków umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej. Jak to wygląda w praktyce? Proces ten zwany konwersją fotowoltaiczną jest o wiele mniej skomplikowany, aniżeli mógłby się wydawać. Wystarczy, że na ogniwo woltaiczne padnie minimalna jednostka światła, jaką jest foton (niezbędny element do wytworzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych), a ten zaś zostanie pochłonięty przez znajdujący się w panelach krzem, co spowoduje wymuszenie aktywności elektronu. To wszystko? Niestety nie – by móc w pełni cieszyć się wytworzoną energią potrzebny jest jeszcze jeden bardzo ważny element, którym jest falownik przekształcający wytworzony prąd stały, w zmienny, dzięki któremu możliwe jest zasilanie sprzętów domowych.


Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną