Dom z panelami fotowoltaicznymi

“Czyste powietrze”- bez fotowoltaiki ani rusz?

Dodatkowa izolacja, pompa ciepła rekuperacja, lepsze ogrzewanie jakie możemy zyskać z projektu “czyste powietrze” pozwalają nam zaoszczędzić na jakiś czas. Ale drożejące ceny energii elektrycznej, która zasila większość naszych urządzeń, niweluje nasz wysiłek w oszczędności. Dlatego tak ważne jest stać się niezależnym energetycznie.  Jedynym sensownym i tanim rozwiązaniem są panele słoneczne.

Program “Czyste powietrze” to ogólnopolski projekt, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.  Jego budżet wynosi 103 mld złotych. Pieniądze przeznaczone są na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. W programie oczywiście nie zabrakło instalacji fotowoltaicznej.

Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może skorzystać z programu ??

To osoby fizyczne będące:

  • Właścicielami  domu Jednorodzinnego
  • Współwłaścicielami domu jednorodzinnego
  • Właścicielami wydzielonego lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym z wydzieloną księgą wieczystą.

Ważne – dochód roczny beneficjenta nie może przekroczyć 100 000 zł. W przypadku gdy beneficjent jest we wspólnocie małżeńskiej i rozlicza się wraz z małżonkiem a roczny dochód beneficjenta nie przekracza 100 000 zł, mimo że wspólny dochód przekracza 200 000 zł to i tak zostaje zakwalifikowany do dofinansowania. 

Ile mogę uzyskać na panele słoneczne?

Zgodnie z danymi z oficjalnej strony projektu maksymalną kwotę dofinansowania  jaką możemy uzyskać to 5000 zł albo 50% poniesionych kosztów. Przy czym 5000 zł to kwota maksymalna. 

Mogłoby się wydawać że nie duże wsparcie do naszej instalacji fotowoltaicznej. Jednak program jest bardziej złożony i prawdziwe korzyści pojawiają się kiedy popatrzymy na program całościowo. 

Program można podzielić na dwie części gdzie możemy zyskać finansowo.

Ulga Termoizolacyjna 

W programie zawarta jest też tak zwana Ulga Termoizolacyjna dzięki której można sobie odliczyć 23% inwestycji maksymalnie 53 tys. zł.

Kwota dofinansowania

Dotacja może wynieść od 13500 zł do 79000 zł. Pierwsza kwota to poziom dofinansowania podstawowego a druga to podwyższony poziom dofinansowania .  W tej kwocie znajduje się nasze 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną.

Na co można uzyskać środki ?

  • wymianę źródeł ciepła ( np: ogrzewanie elektryczne)
  • instalację fotowoltaiczną i kolektory słoneczne
  • wymianę okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych;
  • montaż i modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania;
  • dociepleń domu
  • instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;

Korzystając z programu “Czyste powietrze”  możemy poprawić wydajność energetyczną naszego domu. A odpowiednio łącząc składowe możemy bardzo dużo zyskać. Dla przykładu ogrzewanie elektryczne + instalacja fotowoltaiczna, nie dość że mamy darmowe zasilanie elektryczne to oszczędzamy na np: węglu. Nie zapominajmy o innych urządzeniach zasilanych energia elektryczną takie jak pompy ciepła, wentylację mechaniczną, instalacje ciepłej wody. Należy pamiętać aby modernizować nasz dom w taki sposób aby koszty poniesione szybko się zwracały a rachunki malały.

Trudnością jest zaprojektowanie odpowiedniej instalacji do nowego zapotrzebowania energetycznego domu. Warto o darmową konsultacje specjalistów. Od poniedziałku do soboty czekamy na państwa pytania 782 311 625 lub proszę skontaktować się z nami mailowo z podanym telefonem, oddzwonimy.

W Aseb Solar System uważamy że program „Czyste powietrze” bez instalacji fotowoltaicznej traci na opłacalności.