Panele słoneczne czy kolektory

Czym różnią się panele słoneczne od kolektorów słonecznych?

Zastanawiasz się czy panele słoneczne to to samo co kolektory słoneczne? Wiele osób myśli, że istnieje tylko jeden rodzaj paneli, które wykorzystują światło słoneczne. Przez to zamiennie stosują terminy, które w rzeczywistości oznaczają zupełnie co innego. Dowiedz się jaka jest różnica między panelami słonecznymi a kolektorami

Promienie słoneczne są jednym z najbardziej wydajnych źródeł energii odnawialnej. Chociaż technologia pozwalająca na korzystanie z nich staje się coraz popularniejsza, nadal większość często myli podstawowe pojęcia związane z tą dziedziną.

Fotowoltaika a kolektory słoneczne – różnice

Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, zajmującą się pozyskiwaniem oraz przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. W tym celu wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne, wchodzące w skład specjalnych paneli. Zakłada się je na dachach oraz innych mocno nasłonecznionych miejscach. Wykorzystując padające promienie potrafią wytworzyć prąd i zasilić nawet cały budynek.

Jak jednak mają się do siebie fotowoltaika a kolektory słoneczne? Wiele osób myśli, że kolektory to po prostu inne określenie paneli. W rzeczywistości instalacja kolektorów słonecznych zapewnia nie prąd, a ogrzewanie. Konwertuje energię słoneczną na cieplną, którą można użyć do podgrzania wody użytkowej lub centralnego ogrzewania. Z tego względu panele i kolektory są zupełnie inaczej zbudowane.

Kolektory czy fotowoltaika – co dla kogo będzie lepsze

Znając już różnicę, można się zastanowić, co jest lepszym rozwiązaniem – kolektory czy fotowoltaika? Panele słoneczne są bardziej uniwersalne, ponieważ produkują prąd, który można wykorzystać m.in. do oświetlenia, zasilania urządzeń, ale też wytwarzania ciepła. Uznaje się je także za niemalże bezobsługowe. Skoro fotowoltaika wytwarza prąd, może zasilić ogrzewanie, a także oświetlenie, urządzenia elektroniczne itp. Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja w ciągu roku może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd oraz oddać nadwyżki do sieci, które potem da się odebrać np. zimą. Co więcej, takie systemy cechują się długą żywotnością i niską awaryjnością.

Kolektory służą natomiast do podgrzewania wody użytkowej lub centralnego ogrzewania. Są co prawda nieco tańsze w założeniu, ale za to wymagają regularnej konserwacji oraz częściej ulegają awariom.

Jeśli chce się obniżyć rachunki za prąd oraz uniezależnić od wzrostu cen rynkowych energii elektrycznej, lepiej sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna. Gdy zaś chce się samemu produkować jedynie ciepłą wodę można skorzystać z kolektorów słonecznych.


Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną