farma fotowoltaiczna w Trójmieście

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Z roku na rok rośnie w Polsce zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Większa świadomość ekologiczna, rozwój nowoczesnych technologii oraz szukanie sposobu na oszczędzanie pieniędzy mają znaczący wpływ na wybór nieszkodliwych dla środowiska urządzeń produkujących między innymi energię elektryczną. Fotowoltaika to jedna z najczęściej wybieranych technik na pozyskiwanie prądu.

Panele słoneczne kojarzą się głównie z instalacjami na dachach domów jednorodzinnych czy innych budynków mieszkalnych (tzw. mikroinstalacje). Coraz częściej natomiast można spotkać się z wykorzystywaniem fotowoltaiki na dużą skalę. Przykładem są farmy fotowoltaiczne, czyli zwyczajnie elektrownie słoneczne, które są systemami wzajemnie połączonych paneli produkujących prąd, wykorzystując w tym celu promienie słoneczne.

Elektrownie słoneczne są w Polsce stosunkowo nowym rodzajem inwestycji energetycznej. Nowoczesne rozwiązania umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł są nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne, ponieważ pomagają w oszczędzaniu pieniędzy. W czasie produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznych nie są generowane żadne odpady czy substancje, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Ponadto panele słoneczne są efektywne, ponieważ działają zarówno w słoneczne, jak  i pochmurne dni.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Elektrownia fotowoltaiczna to nic innego jak tysiące paneli zamontowanych na gruncie, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne pozwalające na produkcję energii. Fotony znajdujące się w promieniach słonecznych wzbudzają ruch w ogniwach elektronów, z których składają się panele słoneczne i powoduje to powstanie napięcia elektrycznego. W jaki sposób można wytworzyć energię, która zdoła zasilić np. średniej wielkości miasteczko? Otóż każda instalacja ma określoną moc wytwarzania energii (prądu) przy pełnym nasłonecznieniu. Poziom mocy farmy jest zatem sumą mocy paneli działających, czyli większa ilość modułów fotowoltaicznych znajdująca się w elektrowni powoduje większe możliwości generowania prądu.

Instalacja fotowoltaiczna na skalę przemysłową

Panele słoneczne, które montowane są na dużej, specjalnie przygotowanej do tego celu przestrzeni tworzą tzw. farmy fotowoltaiczne. Takie instalacje cechują się dużą mocą oraz pozwalają na pozyskanie energii na skalę przemysłową. Wytworzona na farmie solarnej energia elektryczna dystrybuowana jest do lokalnej sieci energetycznej, a ta przekierowuje ją do odbiorców indywidualnych. Takie rozwiązanie może zapewnić gospodarstwom domowym znajdującym się w pobliżu farmy niezależność energetyczną, a co za tym idzie niższe koszty pozyskiwania energii.

Farma fotowoltaiczna nie może powstać w dowolnej, wybranej przez inwestora lokalizacji. Aby inwestycja była opłacalna, muszą być spełnione określone warunki takie jak: odpowiednie nasłonecznienie terenu, powierzchnia gruntu powinna wynosić minimum 2 hektary czy niedaleka odległość od głównego punktu zasilania. W sytuacji, gdy główny punkt zasilania nie znajduje się w pobliżu planowanej inwestycji, niezbędne jest wykonanie specjalnych połączeń, które generują dodatkowe koszty instalacji. Ponadto grunt, na którym staną instalacje, musi mieć klasę IV lub gorszą oraz powinna być zachowana odpowiednia odległość od budynków mieszkalnych (przyjęło się 100 metrów) ze względu na hałas, który generowany jest przez pracujący inwerter. Warto również zaznaczyć, że budowa elektrowni, której maksymalna moc jest równa 50 kW, nie wymaga posiadania pozwoleń budowlanych na montaż instalacji.

Elektrownie słoneczne są instalacjami naziemnymi, których moc waha się od kilkudziesięciu kW do kilku MW. Ideą farm jest osiągnięcie niezależności energetycznej oraz ochrona środowiska. Spośród innych elektrowni pozyskujących energię z odnawialnych źródeł, farma fotowoltaiczna powstaje w najkrótszym czasie, tj. zaledwie w kilka tygodni.


Farma fotowoltaiczna w województwie pomorskim

Zastanawiasz się nad własną farmą fotowoltaiczną?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną