Nachylenie i usytuowanie paneli słonecznych

Usytuowanie i nachylenie paneli słonecznych – jakie znaczenie ma?

Prawidłowy montaż oraz usytuowanie paneli fotowoltaiczny ma znaczący wpływ na poprawne działanie, oraz wydajność instalacji. Znaczy to, że im lepsze miejsce dla paneli słonecznych zostanie wybrane, tym zostanie osiągnięta większa efektywność, a tym samym oszczędność pieniędzy.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę miejsce jej usytuowania (grunt lub dach), kierunek, w którym będą zwrócone oraz kąt ich nachylenia. Jakie znaczenie mają te czynniki i na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Na dachu czy na ziemi?

Podstawowym krokiem jest podjęcie decyzji o miejscu, w którym chcemy zamontować panele słoneczne. Mając do wyboru dach lub grunt, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego (jest to niezbędne m.in. ze względu na możliwe zacienienie paneli przez budynki, które mają powstać w przyszłości), usytuowania domu względem stron świata oraz konstrukcją dachu. Oba rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety, natomiast należy kierować się rozwiązaniem, które pozwoli maksymalnie wykorzystać powierzchnię modułów PV.

Panele słoneczne można montować na dachu płaskim lub skośnym – takie rozwiązanie z pewnością pozwoli zaoszczędzić miejsce na działce oraz pieniądze, ponieważ koszt instalacji dachowej jest niższy w porównaniu do paneli usytuowanych na gruncie. Jeżeli stan dachu, jego konstrukcja lub inne czynniki uniemożliwiają montaż fotowoltaiki należy wówczas zdecydować się na panele słoneczne umieszczone na ziemi. Ta zaś instalacja wymaga konstrukcji wsporczej, która jest niezbędna do prawidłowego ustawienia modułów. Jak wcześniej zostało wspomniane, przed montażem instalacji PV na gruncie należy zwrócić uwagę czy w pobliżu paneli nie znajdują się wysokie drzewa lub inne budynki, które mogą wpływać na zacienienie paneli i tym samym przyczynić się do spadku ich wydajności. Więcej na temat usytuowania paneli fotowoltaicznych na dachu lub ziemi możesz przeczytać w TYM artykule.

Kierunek montażu jako element wpływający na efektywność pracy

Oprócz miejsca montażu paneli niezwykle ważnym aspektem jest ich kierunek, czyli usytuowanie względem stron świata. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kierunek południowy, natomiast w sytuacji, kiedy nie ma możliwości ustawienia takiego kierunku, powinno się wybrać południowy wchód lub południowy zachód. Takie ułożenie umożliwi maksymalne wykorzystanie oraz pracę paneli, ponieważ promienie słoneczne będą docierały do całej powierzchni modułu. Montując panele zgodnie z usytuowaniem względem stron świata pozwoli pozyskać energię bliską 95%. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest oczywiście instalacja paneli w kierunku północnym oraz problematyczne jest również ustawienie wschodnie. Takie rozwiązanie jest praktycznie bezcelowe. Promienie słoneczne padają na panel pod niewłaściwym kątem i instalacja nie może wydajnie pracować.

Jak osiągnąć optymalną wydajność, czyli odpowiedni kąt nachylenia paneli

Niezwykle ważnym elementem przy montażu paneli fotowoltaicznych jest ich odpowiedni kąt nachylenia. Dlaczego? Ustawienie optymalnego kąta nachylenia pozwoli na bardziej wydajną pracę modułów PV. Przyjęło się, że panele usytuowane w południowej części Polski powinny być ułożone pod kątem 20-30 stopni, natomiast w północnej kąt powinien wynosić 25-30 stopni. Ponadto kąt nachylenia zależy również od tego, czy montujemy panele na dachu, czy na gruncie. Decydując się na panele instalowane na dachu, należy również wziąć pod uwagę jego rodzaj, tj. dach jest płaski lub skośny.

Na kąt nachylenia modułów PV decyduje również fakt, czy chcemy korzystać z nich przez cały rok, czy tylko w sezonie letnim. W sytuacji, kiedy panele mają służyć nam tylko w miesiącach wakacyjnych, wówczas kąt ich nachylenia powinien oscylować w granicach 10-15 stopni w kierunku południowym. Nowoczesne systemy posiadają specjalne siłowniki, które sterują kątem nachylenia paneli, aby instalacja fotowoltaiczna produkowała jak największą ilość prądu.

Należy pamiętać, że każda instalacja fotowoltaiczna powinna być rozpatrywana jako indywidualny projekt. Nie można założyć, że wszędzie najlepsza będzie instalacja montowana na dachu lub na gruncie. Analizując szereg zmiennych, należy wybrać rozwiązanie, które będzie optymalne dla naszej inwestycji. Jeśli potrzebujesz wsparcia w podjęciu decyzji – umów się z nami na darmową wizję lokalną. Pomożemy, doradzimy..


Instalacja fotowoltaiczna Gdańsk, Sopot, Gdynia

Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną