Wybór instalacji grzewczej dla domu zdecydowanie nie jest prostą decyzją, którą trzeba podjąć. Jeśli domownicy chcą dbać o środowisko i oszczędzać zarówno czas, jak i pieniądze postanawiają wybrać pompę ciepła. Cieszy się ona popularnością zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i tych już istniejących.
Sama decyzja to jednak początek drogi. Inwestorzy głowią się, zadając sobie pytanie „jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?”.
Na rynku dostępne są pompy gruntowe, powietrzne, wodne. O tym, jakie urządzenie będzie dobre dla wybranego domu, decyduje szereg parametrów.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła?
Przy wyborze urządzenia grzewczego dla swojego domu należy wziąć pod uwagę nie tylko na jego moc.
Inwestorzy powinni zainteresować się:
- Specyfikacją techniczną – zarówno komponenty i technologia to czynniki, jakie mocno wpływają na parametry, takie jak wydajność grzewcza, współczynniki COP/SCOP, hałas, który generuje urządzenie oraz osiągnięcie maksimum wydajności instalacji grzewczej.
- Funkcjonalność – aby pompa ciepła należycie spełniała swoją rolę, przyszli użytkownicy powinni dokładnie sprecyzować, jakie są ich oczekiwania, wobec tego urządzenia. Przykładowo, czy ma ono ogrzewać cały dom, czy jedynie skupić się na podgrzaniu ciepłej wody użytkowej.
- Audyt energetyczny i stan aktualnej instalacji grzewczej – audyt pozwala na dobranie odpowiedniego urządzenia do zaspokojenia potrzeb grzewczych budynku (zarówno w nowopowstających budynkach, jak i istniejących). Analiza aktualnej instalacji jest niezbędna przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku.
Ze względu na różny stan takich instalacji oraz materiały, z jakich są one wykonywane, stosowna analiza pozwala na uzyskanie informacji na temat tego,
czy niezbędna będzie wymiana instalacji np. na ogrzewanie podłogowe.
Jak wybrać pompę ciepła?
Ważny element to wspomniany powyżej współczynnik COP, który jest parametrem określającym wydajności urządzenia, który prezentuje stosunek tego, w jakim stopniu urządzenie grzewcze czerpie ciepło pobrane ze środowiska do tego, ile energii elektrycznej zużyje.
Inwestorzy muszą mieć na uwadze, jakim miejscem dysponują na działce. W przypadku pompy gruntowej, potrzebne są odwierty. Jeżeli chodzi o wodne pompy ciepła, użytkownicy muszą mieć dostęp do wody bądź mieć miejsce, by wykopać studnie głębinowe. Powietrzna pompa ciepła będzie rozwiązaniem, które wymaga najmniejszej ilości miejsca do dyspozycji na działce, prawdopodobnie, dlatego jest to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością wśród użytkowników.
Nie zapominajmy o finansach – każdy rodzaj pompy ciepła ma swoją cenę. Podczas wyboru pompy ciepła najlepiej zdecydować się na korzystanie z usług doświadczonych producentów i monterów, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji i nie narażać się na dodatkowe koszty w czasie użytkowania. Inwestorzy będą mieć pewność, że ich urządzenia posiada stosowne certyfikaty, dokumentację techniczno-projektową, a sama pompa ciepła będzie łatwa w serwisowaniu poprzez dobry dostęp do potrzebnych części.