Różne pompy ciepła

Jakie są rodzaje pomp ciepła w 2022 roku?

Podczas poszukiwań odpowiedniego rodzaju ogrzewania dla swojego domu inwestorzy muszą podjąć szereg decyzji, które będą przekładać się na późniejsze użytkowanie. Wielość ich dostępności nie ułatwia podjęcia decyzji, a wybór jest bardzo szeroki, od ogrzewania tradycyjnego metodami węglowymi i gazowymi po najróżniejsze rodzaje pomp ciepła.

Ogrzewanie, takie jak gazowe, węglowe czy inne potrzebują stworzenia oddzielnego pomieszczenia dla pieca, odpowiedniego składowania oraz wymagają od domowników znacznego zaangażowania, by działać sprawnie. Nie ma się również co oszukiwać, że wiele z nich nie wpływa przyjaźnie na środowisko.

Na rynku dostępne są instalacje grzewcze, które mają dobre oddziaływanie na środowisko, są to pompy ciepła. Jeśli inwestorzy zdecydują się na ten wariant ogrzewania, mogą cieszyć się tanim, ekologicznym i bezobsługowym ogrzewaniem.

Rodzaje pomp ciepła – jakie są?

Mimo że pompa ciepła to urządzenie grzewcze to sama w sobie nie wytwarza ona ciepła.

Daje jednak możliwość czerpania ciepła ze środowiska, czyli z ziemi, wody i powietrza.

Rodzaje pomp ciepła dostępne na rynku:

  • Gruntowa pompa ciepła – taki rodzaj pompy ciepło pobiera z ziemi. Jeżeli inwestorzy wybiorą tę opcję, muszą wykonać odwierty w ziemi lub zdecydować się
    na wymiennik poziomy, który umożliwia umieszczenie kolektora głębiej, dając większą efektywność pracy.
  • Wodna pompa ciepła – jak wskazuje nazwa, takie urządzenie potrzebuje źródła wody by działać. Jeżeli na działce brakuje dostępu do zbiornika wodnego, jest możliwość utworzenia studni głębinowych. Na potrzeby tego rodzaju ogrzewania wykopywane są dwie studnie – jedna czerpie wodę oraz pozyskuje ciepło, druga przeznaczona jest do magazynowania schłodzonej wody.
  • Powietrzna pompa ciepła – tu energia czerpana jest z powietrza. Cieszy się ona największą popularnością. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim sprawnemu montażowi, a także małym kosztom użytkowania. Dostępne są pompy ciepła powietrzne typu:
    • powietrze-powietrze – tu tzw. parownik czerpie energię z zewnątrz za pomocą wentylatora,
    • powietrze-woda – wyodrębnić można dwa rodzaje takich pomp ciepła – split, która ma jednostkę zewnętrzną (montowaną na zewnątrz budynku)
      i wewnętrzną (montowaną w środku). Wyposażona jest ona w czynnik chłodniczy mający za zadanie przekazywanie ciepła do środka budynku. Monoblok – jest to jedna konstrukcja znajdująca się na zewnątrz budynku i to stamtąd woda wędruje do wewnątrz domu.

Pompa ciepła – jaką wybrać?

Decydując się na pompę ciepła, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, by taka inwestycja była opłacalna i pozwalała na cieszenie się ciepłym domem przez długie lata.

Zasadniczym kryterium jest to, z jakiego źródła ma ona pobierać energię. W przypadku, gdy urządzenie ma ogrzewać cały budynek, a nie jedynie ciepłą wodę użytkową inwestorzy powinni uwzględnić zarówno warunki techniczne domu, możliwości działki, istniejącą instalację grzewczą (jeżeli będzie zmieniany rodzaj ogrzewania) oraz zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Pompy ciepła, które są dostępne na rynku, różnią się od siebie m.in. tym, w jaki sposób pozyskiwane jest ciepło, a także jak jest ono przekazywane do pojedynczych pomieszczeń, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją produktu bądź poradzić się osób znających się na rzeczy, takich jak projektanci instalacji grzewczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?