Pompa Ciepła

Jakie są korzyści z użytkowania pompy ciepła?

Pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością wśród instalacji grzewczych w budynkach.
Stanowi ona energooszczędną alternatywę dla innych metod ogrzewania.
Dzięki niej oszczędzamy nie tylko środowisko, ale również swój czas, ponieważ dobrze zainstalowana pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa.

Ceny, które często odstraszały inwestorów od instalacji tego typu, stały się mniejszym problemem ze względu na to, że odnawialne źródła energii są czynnie wspierane przez Unię Europejską, można z łatwością uzyskać dofinansowania pomp ciepła w nowobudowanych budynkach, które w pewnym stopniu obejmują koszty inwestycji jak również uzyskanie dofinansowania na wymianę starego pieca węglowego.

Użytkowanie pompy ciepła – czy jest wymagające?

Zdecydowaną zaletą pompy ciepła jest jej wysoka bezobsługowość.

Jeśli dobrze dobierzemy urządzenie w stosunku do kubatury budynku, w czym pomocny będzie odpowiedni audyt energetyczny, zniwelowany zostanie problem związany z zakupem i przechowywaniem opału.

Użytkownicy nie tracą czasu na rozpalanie w piecu, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala cieszyć się dobrze ogrzanym domem oraz ciepłą wodą użytkową w ciągu całego dnia. Jedyne, o czym należy pamiętać przy jej użytkowaniu to regularne opłacanie rachunków za energię elektryczną.

W przypadku instalacji pompy ciepła w nowych budynkach, gdzie jest ona głównym źródłem ogrzewania, nie jest konieczne stosowanie przyłączy do innych instalacji grzewczych np. gazowych, a rozmiar jednostki wewnętrznej urządzenia pozwala na instalacje w wybranym pomieszczeniu. Wyklucza to budowę dodatkowego miejsca w budynku takiego jak kotłownia. Brak też zagrożenia wybuchem, jakie istnieje podczas użytkowania wadliwej instalacji, w której wykorzystywany jest gaz lub inne paliwo.

Co jeszcze można zyskać, wybierając pompę ciepła?

Korzyści z pompy ciepła to nie tylko wysoka bezobsługowość i niskie koszty związane z jej użytkowaniem. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania w swoim domu, użytkownicy mają zdecydowanie większy wpływ na środowisko naturalne.

Pompa ciepła bowiem wykorzystuje energię elektryczną do wytwarzania energii cieplnej, a to nie powoduje zanieczyszczeń, które generowane są w znacznym stopniu w przypadku innych źródeł grzewczych.

Takie urządzenia charakteryzują się najwyższymi klasami energetycznymi, takimi jak A++ i A+++, a te związane z podgrzewaniem wody użytkowej charakteryzują się klasą A+, która jest klasą najwyższą. Posiadając energooszczędny i tani w utrzymaniu dom możemy również z łatwością go sprzedać, gdy zaistnieje taka konieczność.

Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla domów jednorodzinnych, gdzie cieszą się niewątpliwie największym uznaniem.
Istnieje możliwość wykorzystania ich w innych budynkach, takich jak:
1. Obiekty do użytku publicznego,
2. Budynki usługowe,
3. Budynki wielorodzinne.

Bilans zysków jest na tyle przekonujący, że każdego roku coraz więcej osób decyduję się na montaż pompy ciepła u siebie w domu.

Razem bądźmy EKO!

Chcesz dowiedzieć się więcej?