Pompy ciepła – dofinansowanie z programu „Moje Ciepło”

Pompy ciepła – dofinansowanie z programu „Moje Ciepło” 2022

Ekologia jest jednym z priorytetowych działań Unii Europejskiej. Poprzez dostępne dofinansowania z programów takich jak „Czyste Powietrze” lub „Moje ciepło” nasze domy mogą stać się bardziej przyjazne środowisku. Dzięki dbaniu o środowisko, dbamy także o naszą planetę, nasze dzieci i ich przyszłość.

W 2022 roku pojawia się możliwość uzyskania dofinansowania pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze pozwalające na uzyskanie energii ze środowiska. Dzięki pompie ciepła użytkownicy mogą uzyskać energię ze środowiska naturalnego i cieszyć się ekologicznym oraz ciepłym domem.


To nowoczesne urządzenie grzewcze, korzystające z odnawialnych źródeł energii ma ogromny wkład w ekologię. Jest to system, który pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje do wnętrza budynku. Ten rodzaj ogrzewania czerpie większość potrzebnej energii do podgrzewania czynnika grzewczego ze środowiska naturalnego, dlatego montując pompę ciepła zmniejsza się potrzeba uzyskania energii ze spalania paliwa kopalnego i tym samym zmniejszana jest emisja zanieczyszczeń do środowiska.

Charakterystyka programu „Moje Ciepło”


Program „Moje Ciepło” tworzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłaty do pomp ciepła mają wystartować na przełomie I i II kwartału 2022 roku.

W ramach dofinansowania będzie dostępne wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych. Dedykowany jest on dla osób fizycznych, które są właścicielami nowo powstałych budynków jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

Kwalifikowanie kosztów w programie „Moje Ciepło” ma przebiegać w okresie od 01 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku. Uzyskane środki wypłacane będą do 31.12.2027 roku. Budżet programu „Moje Ciepło” zakłada 600 mln zł i pochodzi z Funduszu Modernizacji.

Dotacje na pompy ciepła – jaka wysokość?

Dofinansowanie pomp ciepła w ramach programu „Moje Ciepło” przewiduje uzyskanie bezzwrotnej dotacji do 30%, a w przypadku rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, aż do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Należy zwrócić uwagę na ograniczenia, ponieważ maksymalna wysokość uzyskanej dotacji związana jest z typem pompy i będzie to:

do 7000 zł dla pompy ciepła powietrznej,

do 21 000 zł dla pompy ciepła gruntowej.

„Moje Ciepło” w przeciwieństwie do wcześniejszych programów, takich jak „Czyste Powietrze” nie będzie uzależniony od dochodów osoby ubiegającej się o wsparcie.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać dofinansowanie?

Do otrzymania bezzwrotnej dotacji niezbędne będzie nie tylko zakupienie i zamontowanie nowego urządzenia grzewczego.

Czynnikiem branym pod uwagę podczas kwalifikacji jest wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną – EP. Wartość tego wskaźnika będzie zależna od terminu składania wniosku.

Maksymalna wartość EP to:

● do 63 kWh/ (m2/rok), gdy wniosek będzie składany w 2022 roku,

● do 55 kWh/ (m2/rok), gdy wniosek będzie składany w późniejszych latach.

Program przeznaczony jest dla osób posiadających nowy budynek jednorodzinny. Przyjęto, że nowy budynek to taki, dla którego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie nie zostało złożone zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz nie został złożony wniosek o użytkowanie domu.

Jednak jeżeli którykolwiek z tych dokumentów został doręczony po 1 stycznia 2021 roku nic straconego, ponieważ dla tych nieruchomości również będzie istniała możliwość uzyskania dotacji.

Pompa ciepła w Twoim domu – Trójmiasto

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną