Ile lat działają panele słoneczne?

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i co na nią wpływa?

Panel słoneczny (moduł PV) jest urządzeniem do bezpośredniej zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Moduły fotowoltaiczne coraz częściej wykorzystywane są w gospodarstwach domowych i niewielkich przedsiębiorstwach. Coraz większa popularność paneli słonecznych wynika z wykorzystywania nowszych technologii, które mają bezpośredni wpływ na ich żywotność.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej montażu paneli słonecznych wiele osób zastanawia się nad długością okresu ich działania. Na ten temat można usłyszeć wiele teorii, ale które są prawdziwe? Jak długo będą nam służyć? Czy inwestycja jest opłacalna?

Nie jest tajemnicą, że każde urządzenie, bez względu na sposób działania posiada swoją żywotność. Nie inaczej jest w przypadku modułów fotowoltaicznych. Wykorzystywana w fotowoltaice technologia jest cały czas rozwijana i doskonalona, przez co wydłuża się okres efektywnej pracy ogniw solarnych, a to ma realne przełożenie na opłacalność inwestycji.

Ile lat działają panele słoneczne i od czego to zależy?

Panele fotowoltaiczne swoją popularność zyskały w latach 90. XX wieku, jednak od tego czasu branża fotowoltaiczna znacząco się rozwinęła. Ogniwa solarne produkowane są coraz lepszej jakości, a to realnie przekłada się na dłuższy okres żywotności paneli. Aktualnie standardem jest 25-letni okres gwarancji producenta. Gwarancja dotyczy wydajności paneli i ten wieloletni okres gwarancji wiele mówi na temat pewności producentów, co do oferowanych produktów. Warto jednak zaznaczyć, że panele słoneczne tracą swoją wydajność wraz z upływem czasu.

Mówiąc o żywotności paneli fotowoltaicznych, a konkretniej o spadku ich wydajności mamy na myśli spadek stopniowy. Średnio w ciągu roku ogniwa fotowoltaiczne tracą 0,5% swojej wydajności. W praktyce oznacza to, że po 25 latach ich wydajność będzie na poziomie około 87,5%. Tym samym rozwiewa się wątpliwość, że po zakończeniu okresu gwarancyjnego panele słoneczne przestają działać. Ciekawostką jest, że najstarszy, ciągle działający panel słoneczny ma ponad 60 lat! Szacuje się, że wysokiej jakości moduły PV będą produktywnie działały przez około 40-50 lat.

Nie bez znaczenia dla żywotności paneli fotowoltaicznych jest lokalizacja ich montażu. Panele słoneczne mają zdolność do pracy w zakresach temperatur otoczenia od 40°C do +85°C, co sprawia, że mogą być montowane w każdej szerokości geograficznej. Mimo że najwyższą efektywność pracy ogniw odnotowuje się w słoneczne dni, to wysoka temperatura otoczenia ma wpływ na zmianę napięcie na panelach, a to ma bezpośrednie przełożenie na spadek generowanej mocy. Na pracę modułów PV mogą negatywnie wpływać również gradobicia oraz zamarzająca, stojąca woda. Warto jednak pamiętać, że poprzez odpowiednią konserwację możemy przedłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne, aby przedłużyć ich żywotność?

Jak dobrze wiadomo, o każdy sprzęt należy dbać oraz prowadzić działania ochronne. Nie inaczej jest z panelami fotowoltaicznymi. Pomimo tego, że panele słoneczne są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi, to wykonując odpowiednie czynności, możemy przedłużyć czas ich działania i tym samym zminimalizować spadki wydajności. Najprostszym, a zarazem najważniejszym działaniem jest obserwacja. Coraz częściej można monitorować stan paneli za pomocą aplikacji, którą możemy pobrać na telefon lub inne urządzenie z dostępem do Internetu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian w sposobie działania paneli należy niezwłocznie zgłosić to do producenta lub instalatora. Aplikacja daje nam możliwość obliczenia ewentualnego spadku wydajności w ilości produkowanej energii dzięki dostępowi do danych historycznych. Warto zatem raz do roku przeprowadzić taką analizę, która pokaże nam, w jakim stopniu pracują aktualnie moduły PV. Ponadto w okresach jesienno-zimowych należy czyścić panele, tj. nie dopuścić do zalegania na nich zamarzniętego śniegu czy mokrych liści. Stojąca, zamarznięta woda może uszkodzić przewody znajdujące się między panelami, dlatego warto również pamiętać o tym, aby sprawdzać stan techniczny okablowania oraz pozostałych, ważnych elementów instalacji.

Podsumowując, wybierając panele fotowoltaiczne możemy liczyć na gwarancję producenta obejmującą od 10 do 25 lat, przez co możemy rozumieć, że przez okres gwarancyjny moduły będą pracować wydajnie. Właściwie użytkując oraz dbając o instalację, będziemy mogli się cieszyć odnawialną energią znacznie dłużej. Mimo, że każdego roku żywotność paneli spada, to jednak ubytki na poziomie 0,5% w skali roku są praktycznie nieodczuwalne. Technologie, które pozwalają na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł stale się rozwijają, dzięki czemu możemy mieć pewność, że z roku na rok jakość oferowanych sprzętów będzie stale rosła.


Panele fotowoltaiczne w województwie pomorskim

Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną