Panele słoneczne na dachu czy na ziemi?

Panele fotowoltaiczne na dachu czy na ziemi?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych, rolnych oraz firmach rośnie z roku na rok. Tym samym coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych, za pomocą których będą mogli „produkować” własną energię elektryczną. Efektywność pracy modułów fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od ich umiejscowienia, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji należy podjąć decyzję czy panele powinny znaleźć się na dachu, czy na ziemi.

Panele fotowoltaiczne można umieścić zarówno na gruncie, jak i na dachu budynku. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, w związku z tym przed instalacją paneli warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Umiejscowienie paneli wpływa na efektywność ich pracy, ale również na koszty montażu.

Najlepsze miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych

Nie da się jednoznacznie określić czy lepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu, czy na gruncie. W dużej mierze zależy to od dostępnej powierzchni, usytuowania budynku względem kierunków świata czy konstrukcji dachu.

Decydując się na panele słoneczne (moduły PV) umieszczone na gruncie możemy pozyskać większą ilość energii ze względu na dostępną powierzchnię, aniżeli w przypadku montażu na dachu. Niemniej jednak instalacja na gruncie ingeruje w przestrzeń znajdującą się na zewnątrz domu (często mieszkalną) – ich położenie musi być dobrze przemyślane i zazwyczaj potrzebna jest większa przestrzeń pod farmę fotowoltaiczną. Nie mogą ich zasłaniać żadne budynki czy drzewa, a także należy uważać, aby nie zacieniały się wzajemnie. Dodatkowo często instalacja fotowoltaiczna umieszczona na gruncie wymaga specjalnej konstrukcji wsporczej (betonowych fundamentów), na której panele zostaną zamontowane. Warto natomiast zauważyć również, że dostęp do paneli słonecznych jest łatwiejszy z poziomu gruntu – ich konserwacja czy czyszczenie jest zatem mniej skomplikowane.

Wybierając umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na dachu, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim powinno się sprawdzić wytrzymałość konstrukcji dachu oraz poziom jego nachylenia. Ważnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę, są kierunek usytuowania dachu w stosunku do stron świata oraz jego zacienienie. Ze względu na fakt, iż kąt padania promieni słonecznych zmienia się w zależności od pory roku, niezbędne jest ustalenie optymalnego kąta nachylenia paneli, który pozwoli osiągnąć maksymalne korzyści. Aktualnie na rynku dostępne są moduły, które dzięki tzw. „trackerom fotowoltaicznym” mają możliwość śledzenia ruchu słońca i na tej podstawie dostosowują nachylenie paneli. Optymalnym i najczęściej stosowanym nachyleniem paneli słonecznych jest kąt 45°. Panele słoneczne zamontowane na dachu trudniej jest wyczyścić czy odśnieżyć, aczkolwiek takie rozwiązanie nie ingeruje w przestrzeń na zewnątrz budynku.

Jak zostało wcześniej wspomniane – zarówno przy wyborze instalacji na gruncie, jak i na dachu budynku ważny jest kierunek montażu paneli. Ustawienie w kierunku południowym pozwoli na uzyskanie możliwie największej ilości energii słonecznej. Częstym rozwiązaniem jest również orientacja wschód-zachód, natomiast nie zaleca się montażu instalacji fotowoltaicznej skierowanej na północ. Wybierając montaż paneli na dachu, występuje mniejsze ryzyko ich uszkodzenia lub kradzieży. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku paneli umieszczonych na dachu budynku nie ma tak wysokiego ryzyka ich zacienienia, w porównaniu do instalacji naziemnej.

Panele słoneczne na dachu vs. instalacja naziemna

Wybierając miejsce montażu paneli, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę stanowisko, które pozwoli maksymalnie wykorzystać urządzenie. Oba rozwiązania posiadają swoje wady jak i zalety, które powinno się rozpatrywać pod kątem lokalizacji. Moduły fotowoltaiczne montowane na dachach są aktualnie bardziej popularnym wyborem – między innymi ze względu na niższe koszty montażu oraz mniejszą powierzchnię wymaganą do instalacji modułów (panele słoneczne montowane na gruncie muszą być od siebie bardziej oddalone). Zatem o optymalnym miejscu do montażu fotowoltaiki decydują indywidualne warunki powierzchni, którą dysponujemy.


Panele słoneczne Gdańsk, Gdynia, Sopot

Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną?

Skontaktuj się z nami:
– odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania
– przestawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb
– umówimy się na darmową wizję lokalną